Wirtualne biuro

biuro-750x410

Zastanawiasz się nad prowadzeniem własnej działalności gospodarczej? Szukasz małego lokalu, aby obniżyć koszty? Na pewno biuro jest dla Ciebie konieczne? Nie każdy potrzebuje specjalnego miejsca do pracy i osobistego pokoju dla sekretarki. Może również dla Ciebie rozwiązaniem będzie tzw. „biuro wirtualne”. Co to takiego? Na czym prowadzenie takiego biura polega?

Do prowadzenia działalności gospodarczej potrzeba głównie chęci i zaangażowania. Na rynku istnieją firmy, które użyczają początkującym przedsiębiorcom, spółkom prawa handlowego adres, pod którym taka firma jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym czy też Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Wirtualne biuro to nie tylko adres e-mail, ale także adres pocztowy, konkretny adres lokalu, pod który można doręczać korespondencję. Ponadto koszty wynajęcia takiego biura miesięcznie wynoszą od kilku dziesięciu do kilkuset złotych i nie są tak kosztowne, jak wynajem całego lokalu.

Jednak w praktyce pojawiają się pewne komplikacje związane z nadaniem numeru NIP oraz zarejestrowaniu takich podmiotów jako podatników VAT przez urząd skarbowy, gdyż w opinii tego organu spółka zarejestrowana pod adresem wirtualnego biura nie posiada dokładnego adresu jej siedziby (nr. lokalu) oraz nie znajdują się tam władze zarządcze.

Naczelny sąd administracyjny w dniu 5 sierpnia 2014 roku wydał przełomowy wyrok dotyczący powyższego problemu, podtrzymując w nim stanowisko wojewódzkiego sądu administracyjnego, w którym stwierdzono, iż do zarejestrowania spółki wystarczające jest podanie miejscowości, ulicy oraz numer budynku. Nie można bowiem na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników wnioskować, iż wymagane jest także podanie numeru lokalu. W takim stanie spawy, nie przekreśla to istnienia „wirtualnego biura” w budynku, w którym nie są wyodrębnione lokale użytkowe czy mieszkalne. Ponadto do kompetencji organów skarbowych nie należy stwierdzanie, czy pod tym adresem są wykonywane funkcje zarządcze prowadzonej działalności gospodarczej.

Dodatkowo, poza tym, że asystenci pracujący w wirtualnych biurach odbierają i udostępniają pocztę przedsiębiorcy, zakres świadczonych usług może być rozszerzony nawet do przeprowadzenia konferencji lub spotkań z klientami. Co więcej, wirtualne biura często znajdują się w lukratywnych budynkach znajdujących się w centrum miasta, co polepsza wizerunek rozpoczynającego przedsiębiorcy.

Zgodnie z wyżej powołaną ustawą regulującą zasady ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, a także na podstawie innych ustaw, podmioty ubiegające się o nadanie numeru NIP, nie muszą już przedkładać kolejne dokumenty takie jak umowa spółki, czy umowa najmu lokalu. Wystarczające jest to, by pod powoływanym adresem można było faktycznie pocztę doręczać, a także, żeby adres ten, był zgodny z innymi jego zgłoszeniami dokonywanymi przez przedsiębiorcę.

Na pewno „wirtualne biuro” nie stanowi rozwiązania dla wszystkich rozpoczynających przedsiębiorców, ale niektórym może znacząco ułatwić start w prowadzeniu działalności gospodarczej.

 

 

 

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

drony
Drony a prawo polskie
Nowe technologie

Możliwości techniczne dronów sprawiają, że wzrasta zainteresowanie użytkowaniem ich w celach komercyjnych m.in. na potrzeby monitoringu, sporządzania dokumentacji terenu czy też fotografii lotniczej. Czy jednak samo kupna drona wystarczy by świadczyć tego typu usługi? Zapraszamy do obejrzenia materiału zrealizowane przy współpracy z kancelarią Lex And Tech z Krakowa.

Czytaj dalej
dziecko02
Co z nazwiskiem po rozwodzie?
Prawo rodzinne

Nasza klientka po burzliwym rozwodzie postanowiła, że nie chce mieć z byłym mężem nic wspólnego. Pozostała jednak kwestia nazwiska… Nie wyobrażała sobie pozostać przy nazwisku męża. Co w takiej sytuacji powinna zrobić? Na wstępie przypominamy, iż o nazwisku które każdy z małżonków będzie nosił po ślubie, decyduje oświadczenie które składamy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. […]

Czytaj dalej

DlaPalestry.tv

Serwis prawniczy i telewizja prawnicza on-line

Masz pomysł na współpracę z nami? Napisz do nas!
kontakt@dlapalestry.tv