Czy 6-latek może odziedziczyć długi?

spadki

Pewnie będzie to dla Państwa zaskoczeniem, ale tak! Jeżeli osoba po której dziedziczymy długi zmarła przed 18 października 2015r to nie mamy czym się martwić, nasza bierność i brak żadnego oświadczenie oznacza, że dziedziczymy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Więcej na ten temat tutaj. Jeżeli jednak Spadkodawca zmarł wcześniej, niż wskazana wyżej data i odrzuciliśmy spadek pamiętajmy, że nasze dziecko staję się obciążone długami. Jak wygląda procedura odrzucenia spadku przez małoletniego? Zobrazujemy to w skrócie Państwu na przykładzie Pani Anny.

Po śmierci matki Pani Anny okazało się, że zostawiła ogromne długi . Matka Pani Anny zmarła w sierpniu 2015r. Pani Anna oraz jej siostra odrzuciły spadek. Siostra nie ma dzieci natomiast Pani Anna ma 6 letniego synka. Pani Anna myślała, że 6 latek nie może odziedziczyć długów, na szczęście postanowiła zwrócić się do kancelarii z tym problemem.

W takiej sytuacji Pani Anna musi odrzucić spadek w imieniu syna. Pierwszą rzeczą jaką powinna zrobić jest złożenie wniosku do Sądu Rodzinnego o udzielenie zezwolenia do dokonania czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka. Sąd rozpatrując sprawę weźmie pod uwagę najważniejsze kwestie takie jak: legalność czynności oraz czy na odrzuceniu spadku nie ucierpi majątek dziecka. Ze względu , iż Sąd będzie badał korzystność odrzucenia spadku, powinniśmy przedłożyć wszystkie dowody dotyczące zadłużenia Spadkodawcy. Po otrzymaniu zgody Sądu, możemy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w trakcie postępowania spadkowego. Pamiętajmy również, z istnieje możliwość dokonania tej czynności u notariusza. Wbrew pozorom taka czynność wcale nie jest trudna. Najważniejszą rzeczą o której powinna pamiętać Pani Anna, że oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, powinno być złożone w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak takiego oświadczenia w terminie powoduje przyjęcie spadku.

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

drony
Drony a prawo polskie
Nowe technologie

Możliwości techniczne dronów sprawiają, że wzrasta zainteresowanie użytkowaniem ich w celach komercyjnych m.in. na potrzeby monitoringu, sporządzania dokumentacji terenu czy też fotografii lotniczej. Czy jednak samo kupna drona wystarczy by świadczyć tego typu usługi? Zapraszamy do obejrzenia materiału zrealizowane przy współpracy z kancelarią Lex And Tech z Krakowa.

Czytaj dalej
dziecko02
Co z nazwiskiem po rozwodzie?
Prawo rodzinne

Nasza klientka po burzliwym rozwodzie postanowiła, że nie chce mieć z byłym mężem nic wspólnego. Pozostała jednak kwestia nazwiska… Nie wyobrażała sobie pozostać przy nazwisku męża. Co w takiej sytuacji powinna zrobić? Na wstępie przypominamy, iż o nazwisku które każdy z małżonków będzie nosił po ślubie, decyduje oświadczenie które składamy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. […]

Czytaj dalej

DlaPalestry.tv

Serwis prawniczy i telewizja prawnicza on-line

Masz pomysł na współpracę z nami? Napisz do nas!
kontakt@dlapalestry.tv