Co z nazwiskiem po rozwodzie?

dziecko02

Nasza klientka po burzliwym rozwodzie postanowiła, że nie chce mieć z byłym mężem nic wspólnego. Pozostała jednak kwestia nazwiska… Nie wyobrażała sobie pozostać przy nazwisku męża.

Co w takiej sytuacji powinna zrobić?

Na wstępie przypominamy, iż o nazwisku które każdy z małżonków będzie nosił po ślubie, decyduje oświadczenie które składamy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Świeżo upieczeni małżonkowie mają dwa warianty kiedy mogą złożyć takie oświadczenie:

1. bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo

2. przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Kiedy zawieramy związek małżeński możemy nosić wspólne nazwisko z naszym mężem/ żoną, które jest nazwiskiem jednego z małżonków. (W Polsce przeważająca większość kobiet przyjmuje nazwisko swojego małżonka). Możemy również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo co jest coraz popularniejszym zjawiskiem połączyć swoje dotychczasowe nazwisko z nazwiskiem małżonka.

Co z nazwiskiem, kiedy drogi się rozchodzą?

Po „przeprowadzeniu” klientek przez sprawę rozwodową często padają pytania czy można powrócić do swojego nazwiska panieńskiego/kawalerskiego. Po rozwodzie mamy możliwość zmiany nazwiska . Musimy zrezygnować z nazwiska męża/żony i wrócić do nazwiska panieńskiego/kawalerskiego. Mamy na to 3 miesiące od chwili uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie. Musimy złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że chcemy powrócić do naszego nazwiska, które nosiliśmy przed zawarciem związku małżeńskiego. Termin 3-miesięczny warto zapamiętać, gdyż jego przekroczenie powoduje znaczne utrudnienia. Po przekroczeniu terminu nazwisko możemy zmienić tylko na zasadach określonych w ustawie o zmianie nazwiska i imienia.

Tagged with:     ,

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

drony
Drony a prawo polskie
Nowe technologie

Możliwości techniczne dronów sprawiają, że wzrasta zainteresowanie użytkowaniem ich w celach komercyjnych m.in. na potrzeby monitoringu, sporządzania dokumentacji terenu czy też fotografii lotniczej. Czy jednak samo kupna drona wystarczy by świadczyć tego typu usługi? Zapraszamy do obejrzenia materiału zrealizowane przy współpracy z kancelarią Lex And Tech z Krakowa.

Czytaj dalej
dziecko02
Co z nazwiskiem po rozwodzie?
Prawo rodzinne

Nasza klientka po burzliwym rozwodzie postanowiła, że nie chce mieć z byłym mężem nic wspólnego. Pozostała jednak kwestia nazwiska… Nie wyobrażała sobie pozostać przy nazwisku męża. Co w takiej sytuacji powinna zrobić? Na wstępie przypominamy, iż o nazwisku które każdy z małżonków będzie nosił po ślubie, decyduje oświadczenie które składamy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. […]

Czytaj dalej

DlaPalestry.tv

Serwis prawniczy i telewizja prawnicza on-line

Masz pomysł na współpracę z nami? Napisz do nas!
kontakt@dlapalestry.tv